Rehabilitacja kobiet w ciąży

Oczekiwanie na narodziny dziecka to często jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie najtrudniejszych okresów w życiu kobiety. W ciele przyszłej mamy następuje szereg różnego rodzaju zmian nie tylko w układzie hormonalnym, ale również kostno-stawowym. Tkanka chrzęstna ulega zmiękczeniu. Dochodzi do pogłębienia lordozy szyjnej i lędźwiowej. Rosnący brzuch zwiększa obciążenie kręgosłupa, czemu często towarzyszy ból oraz dyskomfort. Jak sobie z nim radzić? Co zrobić, by przygotować ciało do porodu i lepiej znieść trudy połogu? Niezwykle pomocna może okazać się rehabilitacja w ciąży.

Co ćwiczyć w ciąży?

Wiele kobiet rezygnuje z aktywności fizycznej w czasie ciąży, myśląc, że gimnastyka zaszkodzi nienarodzonemu jeszcze dziecku. To błąd. Istnieje wiele różnych treningów bezpiecznych zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla maluszka. Mowa tu między innymi o ćwiczeniach oddechowych, rozciągających, przeciwzakrzepowych, korygujących postawę i wzmacniających kręgosłup. 

Nie należy zapominać również o mięśniach dna miednicy, które są szczególnie narażone na duże obciążenia, przede wszystkim ze względu na powiększającą się macicę. Wspomniane zabiegi fizjoterapeutyczne powinny być wykonywane pod okiem doświadczonego specjalisty. Na szczęście, coraz więcej przychodni i ośrodków rehabilitacyjnych ma je w swojej ofercie.

Jakie korzyści przynosi rehabilitacja w ciąży?

Systematyczne ćwiczenie w ciąży wywiera korzystny wpływ zarówno na organizm kobiety jak i rozwój dziecka. Aktywne przyszłe mamy lepiej znoszą trudy ciąży oraz towarzyszące jej dolegliwości, na przykład wspomniany już ból kręgosłupa. Poza tym ruch usprawnia proces odprowadzania limfy z miednicy, a w rezultacie zapobiega powstawaniu obrzęków. Przeciwdziała też nadmiernemu przybieraniu na wadze i znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Co więcej, ukierunkowana aktywność fizyczna pozwala przygotować ciało do zbliżającego się rozwiązania. Wytrenowane i uelastycznione mięśnie dna miednicy lepiej reagują podczas porodu. Ryzyko ich nadmiernego rozciągnięcia zostaje zminimalizowane, a w efekcie zmniejsza się również prawdopodobieństwo wystąpienia różnych przykrych konsekwencji po przyjściu dziecka na świat. Chodzi na przykład o problemy z nietrzymaniem moczu. 

Rehabilitacja w ciąży – kiedy nie wolno z niej korzystać?

Rehabilitacja w ciąży przynosi szereg rozmaitych korzyści. Niemniej jednak istnieją pewne przeciwskazania do przeprowadzania przywołanych zabiegów fizjoterapeutycznych, między innymi krwotoki oraz zagrożenie poronieniem.