Obecnie jednym z najczęściej występujących problemów społecznych są wady postawy. Z roku na rok rośnie liczba dzieci i młodzieży mających „krzywy” kręgosłup, płaskostopie czy „okrągłe” plecy. Przyczynia się do tego nieaktywny tryb życia oraz niewystarczająca ilość ruchu. Zbyt późna profilaktyka schorzenia bądź bagatelizowanie jakichkolwiek zmian w początkowej fazie rozwoju, może skutkować rozwinięciem się wad bądź nieodwracalnymi zmianami w układzie kostnym dorastającego dziecka. Aby temu zapobiec, należy jak najszybciej zdiagnozować dysfunkcję, po to by przeprowadzić odpowiednie leczenie.
Prawidłowa postawa ciała dziecka
Przyjmuje się, że prawidłowa postawa to taka, gdy poszczególne części szkieletu do siebie pasują oraz znajdują się we właściwym położeniu, dzięki pracy mięśni, ścięgien i więzadeł.
Prawidłowa sylwetka dziecka charakteryzuje się m.in.:
– lekko ściągniętymi łopatki, które zbytnio nie odstają,
– głową, która nie jest za bardzo wysunięta do przodu,
– płaskim brzuchem, który nie wystaje przed klatkę piersiową,
– barkami na jednej linii,
– naturalnymi krzywiznami kręgosłupa.
Utrzymanie prawidłowej postawy jest niezwykle ważne, ponieważ nie tylko pomaga zachować stabilność i równowagę ciała, lecz także wpływa na ułożenie i działanie narządów wewnętrznych oraz zapewnia wydolność statyczno-dynamiczną.
Najczęstsze wady postawy
Każde odchylenie od prawidłowej postawy nazywany wadą postawy. Wyróżniamy zmiany w układzie kostnym, brak symetrii, a także pojedyncze nieprawidłowości, które nie zawsze wpływają drastycznie na ukształtowanie kręgosłupa.
Najczęstsze wady postawy to:
– Skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa charakteryzujące się krzywizną w kształcie litery S. Deformacja obejmuje najczęściej odcinek piersiowy i lędźwiowy.
– Powiększona lordoza lędźwiowa, wyróżniająca się łukowatym wygięciem dolnego odcinka pleców w stronę brzuszną.
– Powiększona kifoza piersiowa. Zniekształcenie sylwetki polega na nadmiernym wygięciu kręgosłupa do tyłu w odcinku piersiowym.
Rodzaje wad postawy
Wady postawy możemy podzielić na:
– Wrodzone w okolicy klatki piersiowej i kręgosłupa (np. skolioza, powiększona kifoza piersiowa, powiększona lordoza lędźwiowa, plecy płaskie, klatka piersiowa kurza), a także kończyn dolnych i stóp (np. stopa płaska, szpotawa, koślawość i szpotawość kolan).
– Nabyte powstałe w wyniku przebytych chorób bądź takich czynników jak: zbyt mała aktywność, siedzący tryb życia, nawyki złej postawy, niewłaściwe noszenie plecaka lub torby, zaburzenia napięcia mięśni.
Rehabilitacja wad postawy dzieci
Leczenie wad postawy można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest dokładne badanie w celu zdiagnozowania konkretnego schorzenia. Podczas niego ocenia się ustawienia miednicy, barków i kręgosłupa. Kolejnym krokiem jest normalizacja napięcia określonych partii mięśniowych bądź zwiększenie zakresu ruchów w stawach. Następnie za pomocą ćwiczeń korekcji poddaje się postawę ciała. Ćwiczeniami aktywuje się i osłabione mięśnie i oraz zapewnia równowagę pomiędzy poszczególnymi grupami mięśniowymi.