Rehabilitacja
Z rehabilitacji korzystają głównie osoby kontuzjowane, będące po urazach lub pacjenci, którzy przygotowywani są do zabiegów ortopedycznych. Celem rehabilitacji jest przywrócenie częściowej lub całkowitej sprawności, w zależności od rodzaju kontuzji lub poprawa ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W niektórych przypadkach zabiegi te wykonywane są nawet przez kilka lat w różnych odstępach czasowych. W naszych gabinetach prowadzimy rehabilitację, m.in. pourazową, po zabiegach ortopedycznych, rehabilitujemy też dzieci, a także wykonujemy zabiegi fizykoterapii.
Rehabilitacja pourazowa
Zabiegi rehabilitacji pourazowej powinny być wdrożone w jak najszybszym czasie, tuż po kontuzji, wypadku, jeśli tylko pacjent otrzyma pozwolenie od lekarza-ortopedy. Pozwoli to uniknąć pogłębienia się urazów, a także pomoże szybciej osiągnąć efekty. Nasi specjaliści podejmują się, m.in. rehabilitowania zmian przeciążeniowych ruchu oraz leczeniem zespołów bólowych kręgosłupa czy stawów. Co więcej, pomagamy również pacjentom odzyskać dawną sprawność po złamaniach lub naderwaniach stawów.
Terapia manualna
W ramach rehabilitacji wykonujemy zabiegi terapii manualnej, która świetnie działa na bóle w obrębie kręgosłupa, a także likwiduje napięcie mięśniowe. Polega ona na uciskaniu i masowaniu obszaru znajdującego się w pobliżu bólu, by przywrócić właściwe położenie przesuniętych lub zablokowanych struktur. Nie da się ukryć, że zabieg ten daje praktycznie natychmiastowe efekty.
Zabiegi fizykoterapii
Co więcej, w niektórych przypadkach świetnie sprawdzają się również zabiegi fizykoterapii. W naszych gabinetach przeprowadzamy, m.in. zabiegi: fali uderzeniowej, głębokiej oscylacji, zabiegi z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego, prądów, szyny CPM.
Rehabilitacja dzieci i kobiet w okresie okołoporodowym
Zajmujemy się także wykonywaniem rehabilitacji neurorozwojowej najmłodszych. Ponadto diagnozujemy i korygujemy wady postawy, a także niwelujemy dolegliwości układu ruchowego dzieci. Warto w jak najmłodszym wieku wdrożyć odpowiednie leczenie rehabilitacyjne. Pozwoli to uniknąć w przyszłości pogłębienia się skrzywienia kręgosłupa. Przyczyni się też do wyrabiania zdrowych nawyków związanych z utrzymaniem prawidłowej postawy przez dzieci.
Zabiegi rehabilitacyjne oraz odpowiednie ćwiczenia są również niezwykle przydatne kobietom będącym w ciąży czy tuż po porodzie. Nasi specjaliści układają, m.in. specjalnie zestawy ćwiczeń dla przyszłych mam oraz pomagają w doborze odpowiednich produktów uciskowych. Co więcej, w naszych gabinetach wykonujemy rehabilitację związaną z terapią, np.:
- rozstępu mięśnia prostego brzucha i kresy białej,
- mobilizacji blizny po cesarskim cięciu,
- obrzęków.
Co ważne, pomoc rehabilitanta przyczyni się przede wszystkim do łatwiejszego przebycia okresu ciąży. Pomoże również kobietom szybciej poradzić sobie z dolegliwościami poporodowymi.
Zapraszamy serdecznie na zabiegi rehabilitacyjne do naszych gabinetów. Świadczymy, m.in. usługi terapii manualnej oraz wykonujemy zabiegi fizykoterapii. Co więcej, korygujemy również dziecięce postawy, a także pomagamy kobietom w okresie okołoporodowym.
Rehabilitacja kręgosłupa
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma kłopoty z kręgosłupem. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest przynajmniej kilka – siedzący tryb życia, stres, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, nadmierne obciążenie pleców itp. Pozostaje pytanie: jak radzić sobie z bólem i dyskomfortem? Niezwykle pomocna może okazać się odpowiednia rehabilitacja, a dokładniej rzecz ujmując kinezyterapia, czyli leczenie poprzez ruch.
Na czym polega przywołana metoda? Bazuje na ćwiczeniach wykonywanych pod okiem specjalisty. Dobiera się je do indywidualnych potrzeb pacjenta, jego możliwości, a także sytuacji zdrowotnej. W terapii zespołów bólowych kręgosłupa rzadko stosuje się również przezskórną stymulację elektryczną nerwów (prądy TENS), masaże zabiegi z użyciem lasera wysokoenergetycznego czy fal akustycznych (ultradźwięki).
Kto powinien skorzystać z rehabilitacji kręgosłupa?
Istnieją różne wskazania do przeprowadzenia wspomnianych procedur. między innymi:
stany zapalne tkanek miękkich;
dyskopatie;
przewlekłe lub napadowe bóle kręgosłupa
przebyte urazy i operacje;
wady postawy;
schorzenia zwyrodnieniowe bądź reumatoidalne;
rwa kulszowa;
nerwobóle.
Jakie korzyści niesie za sobą rehabilitacja kręgosłupa?
Warto podkreślić, że właściwie zorganizowana rehabilitacja przynosi bardzo dobre rezultaty. Usprawnia krążenie krwi, dzięki czemu tkanki są lepiej dotlenione i dochodzi do szybszej regeneracji mikrourazów mięśni. Zwiększa się też zakres ruchu, co znacznie ułatwia funkcjonowanie i wykonywanie różnych codziennych czynności. Pomaga też w zniwelowaniu dolegliwości bólowych, a co za tym idzie poprawia samopoczucie pacjenta i wpływa pozytywnie na jego jakość życia.
Rehabilitacja kręgosłupa ma również duże znaczenie profilaktyczne. Co to oznacza w praktyce? Zabiegi fizjoterapii, rozpoczęte z odpowiednim wyprzedzeniem, pozwalają zapobiegać różnego rodzaju problemom zdrowotnym, takim jak na choćby zwyrodnienie stawu biodrowego czy wspomniana już rwa kulszowa.
Czy sama rehabilitacja kręgosłupa wystarczy?
Pamiętajmy jednak o jednej bardzo istotnej kwestii – często sama rehabilitacja kręgosłupa nie wystarczy. Konieczna jest również zmiana różnych nawyków, które źle oddziałują na organizm. Warto na przykład zażywać więcej ruchu. Nie chodzi o wyczynowe uprawianie sportu. Na początek wystarczą spokojne spacery przez około 20 minut dziennie. Ważne, by plecy nie były ciągle w tej samej pozycji. Trzeba też zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki podnosimy ciężkie przedmioty. Należy, podczas wykonywania przywołanej czynności angażować przede wszystkim nogi, a nie kręgosłup.
Jak jeszcze można zadbać o swoje plecy? Niezwykle istotną rolę – jak zasygnalizowano na wstępie – odgrywa także odpowiedni sposób odżywiania, dieta bogata witaminy, białko oraz różne inne makro- i mikroelementy. Nadwaga sprzyja pojawieniu się dolegliwości bólowych i zwiększa ryzyko występowania zwyrodnień, zwłaszcza w dolnym odcinku kręgosłupa, czyli lędźwiach. Dopiero kompleksowe działania przyniosą długotrwałe efekty.
Rehabilitacja pourazowa
Rehabilitacja pourazowa to, mówiąc ogólnie, zespół czynności, których celem jest przywrócenie sprawności narządów, które uległy kontuzji, a także dobrej kondycji psychicznej. Tak, by pacjent mógł normalnie funkcjonować w społeczeństwie.
Ważne jest, by rehabilitację rozpocząć tak szybko, jak to tylko możliwe. Dzięki temu uraz nie będzie pogłębiał się.
W naszym centrum rehabilitacji pomagamy osobom zmagającym się z różnymi urazami. Dbamy o to, by rehabilitacja przynosiła efekty, a pacjent w czasie terapii czuł się dobrze i komfortowo.
Czym jest rehabilitacja pourazowa?
Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest rehabilitacja pourazowa. Rehabilitacja pourazowa stanowi integralną część leczenia pourazowego. Jej celem jest przywrócenie funkcji narządów, układów ustroju, polepszenie wydolności ogólnej, oraz krążeniowo-oddechowej.
Rehabilitacja ma mieć także pozytywny wpływ na kondycję psychiczną, przywrócić pacjentowi możliwości pełnego uczestnictwa w życiu rodzinnym i społecznym, a także powrotu do aktywności zawodowej.
Dzięki rehabilitacji pourazowej pacjent zyskuje szansę na odzyskanie umiejętności utraconych na skutek urazów bądź przebytego leczenia, zwiększają się jego komfort oraz jakość życia.
Rehabilitacja pourazowa - na czym polega?
W rehabilitacji pourazowej najczęściej wykorzystywane są metody kinezyterapii, fizykoterapii, terapii zajęciowej, psychoterapii. W doborze terapii fizjoterapeuta uwzględniamy takie czynniki, jak rodzaj dysfunkcji, przebyte leczenie, stan zdrowia pacjenta, wiek, płeć, styl życia.
Rehabilitacja musi być ciągła, (ważne, aby trwała tak długo, jak to konieczne), powszechna (każdy potrzebujący powinien mieć do niej dostęp), kompleksowa (uwzględniać całość problemów).
Brak odpowiedniej rehabilitacji może doprowadzić nie tylko do zmian w tkankach, ale także mieć bardzo negatywny wpływ na sprawność emocjonalną i intelektualną.
Rehabilitacja wczesna, pourazowa, późna
Wczesne rozpoczęcie rehabilitacji pourazowej minimalizuje ryzyko powikłań oraz skutków ubocznych leczenia. Właśnie dlatego terapia często rozpoczynana jest już na oddziale urazowym czy intensywnej terapii ‒ na tym etapie ma przede wszystkim charakter profilaktyczny.
Po zakończeniu rehabilitacji wczesnej przychodzi czas na specjalistyczną rehabilitację pourazową, a następnie na rehabilitację późną.
Rehabilitacja pourazowa ‒ kiedy jest konieczna?
Kiedy konieczne jest przeprowadzanie rehabilitacji pourazowej? Taka rehabilitacja jest wysoce zalecana w takich przypadkach, jak:
- uraz kręgosłupa
- złamanie kości
- urazy mózgowia
- uraz klatki piersiowej
- urazy wielonarządowe
- urazy więzadłowe
naciągnięcia, - naderwania stawów i tkanek
- amputacje kończyn
i inne
W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu. Udzielimy szczegółowych informacji.
Leczenie zespołów bólowych kręgosłupa
W ostatnich latach ból kręgosłupa stał się jednym z najczęściej diagnozowanych i leczonych schorzeń wśród dorosłej części populacji. Ma to związek m.in. z siedzącym trybem życia, zbyt małą aktywnością ruchową, nieprawidłową postawą, pracą fizyczną czy urazami pleców. Nic, więc dziwnego, że zespół dysfunkcyjno-bólowy kręgosłupa uznaje się dzisiaj za chorobę cywilizacyjną.
W razie odczuwania dyskomfortu i przewlekłego bólu, nie należy go zatem bagatelizować. Zaleca się niezwłoczne poddanie się leczeniu, po to by uniknąć trwałej niesprawności utrudniającej codzienne funkcjonowanie.
Przyczyny zespołów bólowych kręgosłupa
Możemy wyróżnić dwie główne przyczyny bólu kręgosłupa:
– Mechaniczną – dolegliwości bólowe związane są przede wszystkim z uszkodzeniem krążka międzykręgowego. Dochodzi do tego najczęściej wskutek wykonania nagłego ruchu lub podnoszenia zbyt ciężkiego przedmiotu. Pacjenci mogą również odczuwać ból powstały w wyniku przeciążenia, który prowadzi do nieprawidłowej ruchomości tkanek przykręgosłupowych. Jest on spowodowany siedzącym trybem życia, długotrwałym przebywaniem w tej samej pozycji, przyjmowaniem nieprawidłowych pozycji w trakcie pracy, uszkodzeniem w przeszłości krążka międzykręgowego, urazami czy zabiegami operacyjnymi. Coraz częściej dyskomfort odczuwają również młodzi ludzie, którzy cierpią na zespół bólowy posturalny. Jest on wynikiem nieprawidłowych nawyków postawy.
– Chemiczną – odczuwany ból jest stały, mogą mu towarzyszyć również takie objawy jak zaczerwienienie czy obrzęk.
Najczęstsze dolegliwości kręgosłupa są związane z bólem:
– głowy podczas patrzenia w górę,
– w odcinku szyjnym spowodowanym zwyrodnieniami, złym stanem emocjonalnym czy uszkodzeniami,
– w odcinku lędźwiowym, który jest odczuwalny podczas wstawania oraz noszenia ciężkich przedmiotów,
– w odcinku piersiowym podczas kichania lub kasłania.
Leczenie zespołów bólowych kręgosłupa
Leczenie dolegliwości bólowych kręgosłupa polega nie tylko na wyeliminowaniu objawów, lecz przede wszystkim na zwalczeniu przyczyny, która powoduje dyskomfort, po to by zapobiec jej ponownym nawrotom. W większości przypadków leczenie zespołów bólowych ma charakter rehabilitacyjny. Skutkiem czego jest zminimalizowanie intensywności odczuwania bólu, w celu poprawienia stanu zdrowia i przywrócenia pacjentowi pełnej sprawności, umożliwiającej normalne funkcjonowanie.
Rehabilitacja kręgosłupa opiera się przede wszystkim na odpowiednio dobranych ćwiczeniach do urazu bądź stopnia zaawansowania zwyrodnienia, a także zabiegach, takich jak masaże z użyciem lasera, ultradźwięki lub elektroterapia.
Kinezyterapia, czyli leczenie poprzez ruch to nieodłączny element rehabilitacji kręgosłupa. W naszym Centrum Rehabilitacji Fizjosfera zajęcia prowadzone są przez doświadczonych fizjoterapeutów, którzy po przeprowadzonym wywiadzie z pacjentem, dobierają indywidualnie zestaw ćwiczeń w oparciu o jego potrzeby, możliwości i stan zdrowia. Zajęcia pomagają m.in. zachować sprawność, wzmocnić osłabione mięśnie i rozciągnąć przykurcze, co ma istotny wpływ na utrzymywanie poprawnej postawy ciała. Jest to szczególnie ważne w wypadku osób, które prowadzącą nieaktywny tryb życia np. przez wzgląd na swoją pracę.
Warto pamiętać o tym, że nawet po zaniknięciu dolegliwości bólowych, powinno się kontynuować wykonywanie ćwiczeń, po to by uniknąć ewentualnych nawrotów.