Ból kręgosłupa/dyskopatia – jak zapobiegać i leczyć?

Silny ból w okolicy kręgosłupa może uprzykrzyć życie w najmniej odpowiednich momentach. Można mu jednak skutecznie zapobiegać jeszcze zanim się pojawi lub leczyć, kiedy już mamy z nim do czynienia. Dowiedz się, co robić, aby chronić swój kręgosłup i jak sobie radzić z bólem.

Bóle kręgosłupa

Szacuje się, że bóle kręgosłupa dotyczą pomiędzy 50-80% populacji. Odnoszą się one zarówno osób pracujących fizycznie, jak i osób, które pracują siedząco. Wśród najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa można wyróżnić:

  • nieprawidłową postawę,
  • przeciążenie mięśni,
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • stany zapalne,
  • złą kondycję fizyczną,
  • choroby kręgosłupa i układu kostnego.

Wśród najczęściej występujących chorób i zmian zwyrodnieniowych znajduje się osteoporoza, dyskopatia czy lumbago.

Osteoporoza

Występuje najczęściej po 50. roku życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wiąże się z nadmierną redukcją masy kostnej. Kości sa słabsze, pojawiają się dolegliwości bólowe, ryzyko złamania jest większe.

Osteoporoza często początkowo nie daje żadnych objawów. Swoją obecność sygnalizuje nagłym bólem, złamaniami i problemami z poruszaniem się. Wśród czynników ryzyka osteoporozy wyróżnia się częste palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, dietę ubogą w witaminę D, niski poziom aktywności fizycznej, czy przyjmowanie leków zwiększających ryzyko jej wystąpienia.

Dyskopatia

Dyskopatia jest ściśle związana z prowadzeniem siedzącego trybu życia. Jest chorobą zwyrodnieniową krążka międzykręgowego, który nazywany jest również dyskiem. Wyróżniamy trzy rodzaje dyskopatii – szyjną, piersiową i lędźwiową. W celu zdiagnozowania choroby, lekarz przeprowadza wywiad i czasami zleca dodatkowe badania takie, jak RTG, tomografia, czy rezonans. Wśród jej charakterystycznych objawów można wymienić promieniujący ból, osłabienie okolicznych mięśni, czasami mrowienie, czy nasilanie się dolegliwości bólowych w czasie ruchu.

Lumbago

Nazywany również postrzałem, ze względu na nagły, charakterystyczny ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa. Wśród najczęstszych przyczyn lumbago wyróżnia się nadwyrężenie kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe, ciężka praca fizyczna w nieergonomicznej pozycji. Jeśli nie jest spowodowane poważnymi schorzeniami, po wdrożeniu odpowiednich środków zaradczych może szybko ustąpić.

Profilaktyka – czyli jak zapobiegać?

Żeby uchronić się przed bolesnymi zmianami i chorobami, warto zadbać o prawidłową postawę i aktywność fizyczną. Pomocna może okazać się wizyta u fizjoterapeuty – zarówno w przypadku zapobiegania problemom, jak i przy występowaniu ich pierwszych symptomów. Aktywność fizyczna umożliwia wzmacnianie i rozwijanie mięśni pleców, które stanowią silną podporę dla kręgosłupa.

Jak leczyć?

Zdecydowaną większość dolegliwości można wyleczyć metodami nieoperacyjnymi, czyli fizjoterapią. Fizjoterapeuta dobierze odpowiednie metody pracy indywidualnie do problemów czy dolegliwości pacjenta i szybko pozbędzie się bólu. W sytuacjach, w których współpraca z fizjoterapeutą okazuje się niewystarczająca w leczeniu chorób kręgosłupa, konieczna jest interwencja chirurgiczna.