Kinesiotaping – co to jest? Na czym polega?

Kinesiotaping, inaczej plastrowanie dynamiczne, to metoda terapeutyczna, która wykorzystywana jest przede wszystkim przez fizjoterapeutów. Polega ona na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi plastrami, których przeznaczeniem jest przede wszystkim złagodzenie bólu, poprawa krążenia, odciążenie mięśni. Dla kogo przeznaczona jest metoda kinesiotapingu? Jakie daje efekty? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

 

Jak działa kinesiotaping?

Taśmy kinesiotapingu zostały stworzone z przepuszczającej powietrze bawełny i kleju akrylowego. Grubość i ciężar plastrów zbliżona jest do parametrów skóry, ponadto, są one dość dobrze rozciągliwe, co pozwala im świetnie odciążać mięśnie. Naklejona taśma delikatnie unosi skórę, dzięki czemu zwiększa się przestrzeń pomiędzy nią a mięśniem.

Co ciekawe, przed rozpoczęciem stosowania metody plastrowania, warto wykonać szereg badań i testów przesiewowych. Są one pomocne w zlokalizowaniu chorego punktu pod skórą. Nierzadko zdarza się tak, że występuje on w całkowicie innym miejscu niż przejawiane dolegliwości. Pozwala to zwiększyć skuteczność danej metody, gdyż dzięki temu można plastry umieścić w odpowiednio dopasowanym miejscu na ciele.

Taśmy te nie zawierają substancji chemicznych, które mogłyby przeniknąć przez skórę i negatywnie oddziaływać na ciało. Choć proces leczenia jest zwykle długotrwały, pierwszy efekt jest natychmiastowy. Pacjent odczuwa zmniejszone napięcie mięśniowe w miejscu naklejenia plastra, a także ulgę w dolegliwościach bólowych. Plastry kinezjologiczne stanowią bierną podporę dla mięśni, stąd są tak chętnie stosowane przez sportowców. Co więcej, regularne ich zakładanie poprawia ukrwienie, dlatego zauważalnie zwiększają siłę mięśniową.

Kinesiotaping – wskazania

Zastosowanie metody kinesiotapingu jest niezwykle skuteczne w przypadku leczenia wielu schorzeń, które cechuje zarówno łagodny, jak i ostry przebieg. Wskazaniem do zdecydowania się na naklejenie taśm kinezjologicznych są, między innymi:

  • Urazy, kontuzje, wady kręgosłupa i klatki piersiowej,
  • Zespoły bólowe kończyn, w tym nerwobóle,
  • Ból o podłożu zwyrodnieniowym,
  • Obrzęki limfatyczne,
  • Porażenia nerwu,
  • Terapia blizn,
  • Siniaki, które spowodowane zostały urazem,
  • Wady ustawienia stóp.

Plastrowanie dynamiczne można wykorzystywać praktycznie na każdą część ciała, zarówno na kończyny, plecy, brzuch, jak i twarz. Co ciekawe, wiele osób twierdzi, że taśmy świetnie działają także na zmarszczki, jak również na cienie pod oczami. Najlepiej jest zakładać je na noc.

Kinesiotaping – efekty

Efekty stosowania tej metody są na tyle korzystne, że zdobyła ona wiele pochlebnych opinii wśród fizjoterapeutów. Poprzez uniesienie skóry następuje zniwelowanie podrażnienia receptorów bólowych, co łagodzi dolegliwości. Stąd tak często akcesoria te nazywane są przez pacjentów taśmami przeciwbólowymi. Co więcej, zastosowanie plastrowania dynamicznego zwiększa napływ krwi żylnej, zapewnia także szybszy powrót do sprawności. W przypadku występowania obrzęku limfatycznego kinesiotaping pomaga sprawniej pozbyć się opuchlizny, ponieważ taśmy odprowadzają chłonkę do większych zbiorników.

Kinesiotaping to nowatorska metoda terapeutyczna, której głównym wskazaniem jest zniwelowanie bólu, napięcia mięśniowego pojawiających się podczas występowania między innymi urazów, zwyrodnień, wad postawy, czy obrzęków limfatycznych. Wykorzystanie taśm kinezjologicznych pozwala na dużo szybszy powrót do dawnej sprawności. Warto zdecydować się na zastosowanie tej metody.