Kontuzje przy treningu, poślizgnięcie się na nieodśnieżonym chodniku lub potknięcie w miejscu pracy – wszystkie te sytuacje mogą skutkować uszkodzeniami mięśni, a także złamaniem lub stłuczeniem kości. Uszkodzenia układu mięśniowo-szkieletowego nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Jeśli po takim lub podobnym zdarzeniu doskwiera Ci przenikający, szarpiący ból mięśnia, stawu lub ścięgna, należy ustalić jego przyczynę. W ustaleniu źródła bólu mogą pomóc badania – jednym z nich jest ocena układu mięśniowo-szkieletowego oparta o USG.
Czy badanie USG boli?
Nie, badanie wykonywane przy użyciu ultrasonografu jest całkowicie bezbolesne. Badanie jest wykonywane przy pomocy specjalnej głowicy, którą fizjoterapeuta przykłada bezpośrednio do ciała osoby badanej. Ultradźwięki emitowane przez głowicę, odbijają się od tkanek w ciele pacjenta, dzięki czemu generowany jest obraz na ekranie urządzenia. Nie jest to więc badanie inwazyjne i opiera się na przykładaniu głowicy do ciała pacjenta. Skoro już na samym początku rozwialiśmy jedną z najczęstszych wątpliwości, jakie towarzyszą pacjentowi przed badaniem USG, to pozwolimy sobie od razu wymienić kilka korzyści płynących z jego wykonania.
USG to doskonała metoda oceny układu mięśniowo-szkieletowego, która pozwala nie tylko na określenie źródła bólu, ale również daje możliwość sprawdzenia pracy mięśni oraz edukacji pacjenta w zakresie ich aktywacji. Ponieważ urządzenie generuje obraz w czasie rzeczywistym, fizjoterapeuta może w trakcie badania, pokazać nam, w jaki sposób pobudzić dany mięsień. Badanie USG odgrywa więc bardzo ważną rolę nie tylko w trakcie leczenia, ale również przy rehabilitacji.
Kiedy należy wykonać badanie USG mięśni?
Jedną z najczęstszych przyczyn wykonania badań USG, jest podejrzenie uszkodzenia lub zapalenia mięśnia. Symptomami, które mogą wskazywać na ten stan, jest ból odczuwany przy ruszaniu kończyną, lub niemożność wykonania nią naturalnego ruchu. USG mięśni uda, USG mięśni pośladkowych, to jedne z najczęściej wykonywanych badań u osób, które poniosły obrażenia w trakcie potknięcia czy upadku z wysokości. Na urazy mięśni narażone są także osoby praktykujące sporty siłowe – dobrym przykładem jest tutaj USG ramion i barków, wykonywane w wypadku podejrzenia kontuzji mięśni lub stawów kończyn górnych.
Obok bólu, jako symptomy wskazujące na konieczność wykonania badania, należy wymienić również przeskakiwanie oraz sztywność stawów. Badanie ultrasonograficzne pozwala nie tylko ocenić stan samych mięśni, ale również ścięgien, więzadeł oraz chrzęstno-kostnych elementów stawu. Badanie ultrasonografem jest również przydatne w wypadku oceny postępów rehabilitacji uszkodzonego mięśnia, a także daje możliwość zaobserwowania zmian powstałych w trakcie kontuzji. Nigdy nie należy lekceważyć uciążliwego, ograniczającego możliwości ruchowe bólu, w razie jego wystąpienia pomocna może okazać się konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą – zapraszamy do kontaktu!