Zabieg fizykalny to doskonała metoda wspomagająca proces rehabilitacji. Sprawdza się w walce z przewlekłym bólem i stanami zapalnymi, dlatego wykorzystuje się ją w leczeniu bardzo wielu schorzeń. W zależności od problemu zdrowotnego, do wyboru pacjenta pozostaje kilka różnych typów zabiegów fizykalnych.
Na czym polega zabieg fizykalny?
W zabiegach fizykalnych wykorzystuje się procesy fizyczne naturalnie występujące w przyrodzie. Możemy czerpać z możliwości, jakie daje światło, temperatura, prąd czy magnetyzm. Zjawiska fizyczne znajdują zastosowanie w wielu gałęziach medycyny. Wspomagają rehabilitację pacjentów z problemami ortopedycznymi, sprawdzają się w onkologii, stomatologii oraz w opiece nad kobietami w ciąży i w okresie poporodowym.
Rodzaje zabiegów fizykalnych
W zależności od schorzenia, z jakim mamy do czynienia, dobieramy odpowiedni rodzaj zabiegu fizykalnego. Wybierać możemy pomiędzy terapią prądem, laserem lub ultradźwiękami.
Zabiegi laserowe
Emitowane z lasera światło ma działanie przeciwzapalne. Przenika ono głęboko do tkanek i wspomaga naturalne procesy regeneracyjne. Zabiegi tego typu stosuje się w dolegliwościach tkanek miękkich, stawów i okolic okołostawowych. W naświetlanym miejscu szybko ustępuje ból i dochodzi do cofnięcia się stanów zapalnych.
Terapia prądami
Do fizykoterapii wykorzystuje się również prąd. Zabieg prądami pobudza nerwy oraz mięśnie i poprawia ich napięcie. Dzięki stymulacji zwiększa się ukrwienie, co w konsekwencji prowadzi do lepszego odżywienia organizmu. Po takim zabiegu ciało szybciej dochodzi do siebie po urazach. Łatwiej mu także zwalczać obrzęki pourazowe oraz wywołane alergiami.
Ten rodzaj terapii świetnie sprawdzi się u osób cierpiących z powodu zwyrodnienia stawów i kręgosłupa. Działa też wspomagająco po stłuczeniach tkanek miękkich i skręceniach stawów.
Rehabilitacja ultradźwiękami
Zabieg fizykalny z użyciem ultradźwięków można porównać do mikromasażu, któremu poddawane są poszczególne partie ciała. Drgania mechaniczne niesłyszalne dla ludzkiego ucha, przenikają przez skórę do głębszych obszarów, powodując ich rozgrzanie. Zwiększa to elastyczność poddawanych zabiegowi miejsc. Dlatego też ultradźwięki są tak skuteczne w leczeniu blizn oraz przy ograniczonej ruchomości stawów.
Zabiegi fizykalne polecane są osobom zmagającym się z bólem, zwyrodnieniami czy konsekwencjami urazów.