Fizykoterapia i fizjoterapia to dwa, często naprzemiennie używane określenia. Okazuje się jednak, że w większości przypadków nie jest to poprawne – fakt, fizykoterapia jest częścią fizjoterapii. Jest ona jednak węższym określeniem, które opisuje wyłącznie określoną grupę zabiegów i metod leczniczych.
Fizjoterapia a fizykoterapia i kinezyterapia
Fizjoterapia to nauka i dziedzina medycyny polegająca na leczeniu poprzez wpływ praw fizyki na organizm ludzki (ruch i aktywność fizyczna, prądy, temperatura, światło, fale dźwiękowe itd.). Celem fizjoterapii jest przywrócenie maksymalnej lub maksymalnie, możliwej do uzyskania sprawności ruchowej pacjenta, leczenie i łagodzenie dolegliwości bólowych oraz wspieranie rehabilitacji. Dwa podstawowe działy fizjoterapii to:
- fizykoterapia – zajmująca się leczeniem przy wykorzystaniu zjawisk fizycznych takich jak magnetyzm, prąd elektryczny czy światło,
- kinezyterapia – zajmująca się aktywowaniem sprawności fizycznej pacjenta poprzez gimnastykę i ćwiczenia.
Fizykoterapia jako dział fizjoterapii
Fizykoterapia jest więc dziedziną wchodzącą w zakres fizjoterapii, a sama fizjoterapia jest wyrażeniem opisującym ogół zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych wykorzystujących prawa fizyki. Fizykoterapia stymuluje organizm do regeneracji oraz walki ze schorzeniami dzięki stosowaniu pól magnetycznych, prądu elektrycznego, niskich temperatur, fal ultradźwiękowych i innych zjawisk fizycznych. Zabiegi realizowane przy wykorzystaniu technik fizykoterapeutycznych mogą wywołać procesy gojenia i odnowy tkanek oraz skutecznie uśmierzać ból i łagodzić stany zapalne, a także rozluźniać napięcia mięśniowe. Fizykoterapia może być realizowana jako główna lub towarzysząca metoda leczenia – na przykład wspierająca i przyśpieszająca proces leczenia pourazowego. Zabiegowe metody leczenia wchodzące w zakres fizykoterapii to na przykład:
- galwanizacja – elektroterapia,
- magnetoterapia,
- światłoterapia,
- laseroterapia,
- hydroterapia,
- krioterapia,
- leczenie ultradźwiękami,
- fala uderzeniowa – leczenie przy wykorzystaniu fali dźwiękowej, której ciśnienie szczytowe jest 1000 razy wyższe, niż ciśnienie szczytowe fali ultradźwiękowej.
Jakie schorzenia leczymy poprzez fizykoterapię?
Fizykoterapia ma niezwykle szerokie zastosowanie w medycynie – schorzenia i dolegliwości najczęściej leczone z jej wykorzystaniem to:
- urazy mięśni i stawów,
- choroby reumatyczne,
- stany zapalne,
- nerwobóle,
- uszkodzenia układu nerwowego,
- obrzęki.
Fizykoterapię stosuje się także celem przyspieszania procesu bliznowacenia, a także ograniczenia nadmiernego narastania tkanki bliznowatej. Ultradźwięki oraz fala uderzeniowa jest także powszechnie wykorzystywana w medycynie estetycznej – udowodniono, że fale akustyczne rozbijają tkankę tłuszczową i ograniczają powstawanie cellulitu. Zabiegi fizykoterapeutyczne są także niezastąpione w medycynie sportowej, ponieważ szybko uśmierzają ból i aktywują partie mięśniowe.
Podsumowując, fizykoterapia jest częścią fizjoterapii, ale w jej zakres wchodzą wyłącznie metody leczenia opierające się na wykorzystywaniu zjawisk fizycznych.