Drenaż limfatyczny

głęboka oscylacja

Drenaż limfatyczny to skuteczna metoda bezpośredniego oddziaływania na układ chłonny. Ujędrnia skórę, redukuje obrzęki, poprawia krążenie, oczyszcza z toksyn, a także niweluje cellulit. Lecznicze i kosmetyczne działanie zabiegu sprawia, że korzystają z niego nie tylko profesjonalni sportowcy w celu regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku, lecz także osoby borykające się z problemem uczucia ciężkości nóg czy dotknięte skórką pomarańczową.

Drenaż limfatyczny – co to?

Drenaż limfatyczny to forma terapii oddziałująca na układ chłonny. Metoda ma na celu zmniejszenie obrzęków, poprawę krążenia oraz motoryki. Zabieg może być wykonywany zarówno ręcznie przez fizjoterapeutę, jak i przy pomocy specjalistycznego urządzenia.

Drenaż limfatyczny manualny polega na powolnym wykonywaniu okrężnych, obrotowych ruchów o intensywności dostosowanej do stanu zdrowia pacjenta oraz samego miejsca zabiegowego. Sprzęt do drenażu mechanicznego natomiast składa się ze specjalnych komór, w których umiejscawia się określoną kończynę. W trakcie terapii do aparatu wprowadzane jest powietrze, które wytwarza podciśnienie pobudzające układ limfatyczny do pracy.

Drenaż limfatyczny można podzielić na dwie fazy. Pierwsza, tzw. przesuwania polega na przemieszczaniu się płynu w stronę węzłów chłonnych. Druga, czyli odprężenia opiera się na ponownym wypełnieniu naczyń limfatycznych na skutek biernego kontaktu z tkanką.

Rodzaje drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny może być przeprowadzany na różnych partiach ciała. Najczęściej są to:

  • Ręce – miejsce zabiegowe obejmuje obszar od pachy, poprzez ramiona, łokcie i nadgarstki, aż do końca palców.
  • Nogi – zabieg wykonywany jest wzdłuż naczyń limfatycznych. Redukuje dolegliwości bólowe w okolicy łydek. Rekomenduje się go osobom prowadzącym statyczny tryb życia.
  • Brzuch – terapia polecana jest pacjentom borykającym się z problemem cellulitu i nadwagą. Metoda pomaga oczyścić organizm z toksyn oraz zapobiega obrzękom lipidowym.
  • Twarz – terapia poprawia przepływ limfy i krwi oraz niweluje wszelkie obrzęki i zasinienia widoczne na skórze.

Drenaż limfatyczny – cel zabiegu

Węzły chłonne są odpowiedzialne za transport płynu limfatycznego. Pełnią również funkcję odpornościową w organizmie. W wyniku zastoju limfy dochodzi do obrzęku, który objawia się nabrzmieniem kończyn. Nieleczona opuchlizna z czasem może twardnieć, w konsekwencji prowadząc do słoniowacizny.

Wyróżniamy dwa rodzaje obrzęków limfatycznych:

  • pierwotne spowodowane niewłaściwą budową lub fizjologią układu limfatycznego,
  • wtórne wynikające z uszkodzenia węzłów chłonnych bądź naczyń w trakcie urazu, zabiegu operacyjnego czy choroby nowotworowej.

Celem drenażu limfatycznego jest przywrócenie prawidłowego drenażu tkanek oraz regeneracja niesprawnego układu limfatycznego. Zabieg maksymalizuje czas potrzebny do ponownego napełnienia i opróżnienia naczyń limfatycznych oraz transport limfocytów wyprodukowanych w węzłach chłonnych.

Jakie są wskazania do drenażu limfatycznego?

Wśród wskazań do zabiegu drenażu limfatycznego można wymienić obrzęki:

  • pierwotne i wtórne,
  • tłuszczowe,
  • pourazowe,
  • pooperacyjne,
  • żylno-limfostatyczne.

Terapię zaleca się wykonywać u osób trenujących sport, jako element regeneracji po wysiłku, w celu zlikwidowania uczucia ciężkości nóg, zniwelowania cellulitu oraz oczyszczenia z toksyn.

Jakie są przeciwwskazania do drenażu limfatycznego?

Przeciwwskazania wykluczające z przeprowadzenia zabiegu drenażu limfatycznego to niewydolność serca, ostre stany zapalne, obrzęki będące wynikiem choroby nowotworowej. W obrębie głowy należy wymienić nadczynność tarczycy, zaburzoną pracę serca i nadwrażliwość tętnicy szyjnej. W przypadku okolic brzucha będzie to menstruacja, ciąża, epilepsja, choroba Leśniowskiego-Crohna, tętniak aorty brzusznej.